Malzemeler

  • 2 adet tavukgöğsü,
  • 1 çay bardağı sıvı yağ,
  • 4 yemek kaşığı kurutulmuş soğan,
  • 1 tatlı kaşığı köri,
  • Yeteri kadar tuz.

Hazırlanışı:

Tavuk göğüsleri ince şeritler halinde kesilir. Bir kabın içinde, doğranan tavuk etleri, bir çay bardağı sıvı yağ ile karıştırılır. Teflon tavada, yağlanan tavuklar iyice kızarana dek, yaklaşık olarak 10 ile 15 dakika arası pişirilir. Ardından, tavukların üzerine, dört yemek kaşığı kurutulmuş soğan, bir tatlı kaşığı köri ve tuz eklenir. Bu karışım 4 veya 5 dakika kadar karıştırılarak pişirilir. Hazırlanan yemek servis kabına alınır.

Köri, Hindistan başta olmak üzere, Asya mutfağında çok önemli bir yere sahiptir. Uzakdoğu mutfağından da sıkça kullanılmaktadır. Köri içinde, sumak ve serdeçal gibi farklı baharatları da barındıran özel bir lezzettir. Zengin içerikli bir baharattır. Sarımsı renkte olan köri özellikle beyaz etlerle çok yakışmaktadır. Bunların başında ise, tavuk eti gelmektedir. Bazı balılar ve hindi eti ile de kullanabilirsiniz. Köri, özellikle son 20 yıldır ülkemizde, tüm dünyada olduğu gibi, yaygın şekilde kullanılmaktadır. Tüm baharatçılarda bulabilirsiniz.

Tavuk eti içeren tarifler, hem çok lezzetli, hem ekonomik, hem de çok pratiktir. Hemen her malzemeye yakışan tavuk eti ile ana yemekten mezeye, hatta tatlıya kadar birçok ikramı yapabilirsiniz. Bu nedenle, bu eti mutlaka kullanmalısınız. Körili tavuk ise, hem pratik, hem de hemen herkesin damak tadına uyan bir tariftir.