Laktoz intoleransı hastaları bilindiği gibi süt içememekte ve bu nedenle de sütten alınması gereken vitamin ve mineraller alamamaktalar. Ancak sütten alınamayan vitamin ve mineralleri vücuda kazandırmak için laktoz intoleransı hastaları soya sütünü rahatlıkla tüketebilirler. Soya sütünün faydaları hakkında bilgilenmek için yapılan incelemeler doğrultusunda uzmanların açıklamış olduğu bilgiler şöyledir…

Soya Sütünün Neye İyi Gelir?

Soya içerisinde birçok sağlık bileşeni içermektedir. İnek sütüne nispeten daha fazla lifi de barındıran soya sütü protein bakımından da çok zengindir. Soya fasulyesinden elde edilen soya sütü, lifli bir içecek olduğu için tüm kanser türlerini önleme de önemli bir rol oynar. Çağımızın amansız hastalığı kanser, düzenli içilen soya sütü ile önlenebilir.

Soya sütünün yararları bu kadarla da bitmedi! Bu zengin içeceğin faydaları o kadar çok ki, beslenme uzmanları sıkça tüketilmesini öneriyor. Özellikle kadınların menopoz döneminde yaşadığı şikayetleri önlemede de soya sütünün üstüne yoktur. Kalp hastalıklarının görülme riskini azaltmakta soya sütünün faydaları arasındadır.

Soya sütü kalsiyum yönünden zayıf bir içecek olduğu için, soya sütü tüketenlerin kalsiyum ihtiyacını badem, lahana, karalahana gibi yeşil yapraklı sebzeleri ve diğer fasulye türleri ile gidermesi beslenme uzmanları tarafından önerilmektedir.