Karbonatlu su konusu, Dr. Robert O.Young ve Shelley Redford Young’ın Zayıflamada pH Mucizesi adlı kitabında yer alıyor…

Kimyasal olarak, pH derecesi bir maddenin asidik veya alkalik (bazik) olduğunu ölçmek için kullanılan bir ölçüm birimi. pH=7 nötr, yani ne asit ne alkalik bir maddeyi ifade ediyor. pH’ı 7′den düşük olan maddeler asidik, 7′den büyük olan maddeler ise alkalik olarak tanımlanıyor. Yazarlar, ideal vücut kilosuna ulaşmada ve o kiloyu korumada en önemli şeyin, vücudun alkalikliğini korumak olduğunu söylüyor. Yani sloganları: “pH’ınızı yükseltin!” Kötü, dengesiz, fast food ağırlıklı beslenen kişilerin vücutlarının pH’ının büyük ihtimalle 7′den çok düşük olduğu belirtiliyor. Kitabı okuyunca ayrıntılı açıklamalarını görüyorsunuz, ancak kısaca özetlemek gerekirse: Tüm hastalıkların ve yağların asidik ortamda ortaya çıktığını savunuyorlar. O yüzden vücudumuzu ne kadar alkalik tutarsak, o kadar az yağımız olur ve o kadar az hastalanırız.

Alkalik Yiyecekler Nelerdir?

Avokado, hindistancevizi, taze balık, tohum yağları (mesela keten tohumu yağı), yeşil sebzeler, brokoli, ıspanak, brüksel lahanası, limon, greyfurt, domates, buharda pişirilmiş veya filizlenmiş baklagiller, himalaya tuzu.

Asidik Yiyecekler Nelerdir?

Hayvansal proteinler (et ve tüm süt ürünleri), tavuk, yumurta, şeker, yapay tatlandırıcılar, fıstık, mısır, mayalanmış besinler, alkol, kafein, kahve, çay, meşrubat, çikolata, mantar, meyve, kuru meyveler, bal.

Bir diğer önemli nokta, suyun çok miktarda ve mümkün olduğunca alkalik içilmesi. Vücuttaki her 15 kilo için 1 litre su içilmesi öneriliyor. Vücuttaki asitleri ve atık maddeleri, içtiğimiz alkalik suyun bir nebze temizleyebileceğine inanıyorlar. İyi suyun pH derecesinin en az 9.5 olması gerektiği söyleniyor. Peki suyu nasıl alkalik yapacağız?

– Suyu alkalik hale çeviren bir filtre kullanmak,
– pH damlaları kullanmak,
– Sodyum bi karbonat (yani nam-ı diğer karbonat; ama markette satılan değil, eczanede satılan İngiliz karbonatı).

Yani karbonatlı suyun zayıflamaya etkisi işte burada ortaya çıkıyor. İçtiğimiz suyun içine karbonat karıştırınca, alkali değerin, yani pH’ını arttırmış oluyoruz. 

İdeal Kiloya Ulaşmak İçin Su Nasıl İçilmelidir?

– Sadece alkalik su için.
– Sabah kalkınca ilk iş olarak 1 litre kaliteli su için. Bu böbreklerinizi, mesanenizi ve bağırsaklarınızı temizlemenize yardımcı olur.
– Her saat 2 bardak veya iki saatte bir 1 litre su içmiş olun.
– Suyunuzun büyük bölümünü öğün aralarında için.
– Her bir saatlik egzersiz için fazladan 1 litre su için.
– Her günün sonunda 2 bardak su için.