Soğuk votkanın içimi daha yumuşak ve güzel olduğundan, votkanızı mümkün olduğunca soğuk içmelisiniz. Lezzeti bozduğu için birçok içkinin buzlukta tutulmaması tavsiye edilir ancak votka bu konuda bir istisnadır.

Alkolün donma derecesi -70 derecedir, votkayı buzlukta saklamakta bir sakınca yoktur, donma görülmez. Bazı barmenlerin tercihi ise votkayı buz kalıplarının içine gömerek soğutmaktır. Votka sek içilebilen bir alkollü içkidir, Doğu Avrupa ve Slav ülkelerinde genellikle bu şekilde tüketilir. Votka dünyanın diğer bölgelerinde ise içine farklı malzemeler eklenerek tüketilmektedir.

Ruslar grip olduklarında iyileşmek için karabiber karıştırdıkları votkayı shot bardağıyla içerler. Karabiber ile votka birleştiğinde içkinin yakıcı etkisi artar, sinüsler açılır ve burun akıntısı ortadan kalkar. Bu içki pek çok meyve suyuyla da karıştırılarak tüketilebilir, bu noktada tercih tamamen kişiseldir. Votka, kokteyllerde en çok tercih edilen içki türüdür. Bloody Mary, Votka Martini gibi çok sayıda kokteylin ana malzemesidir. Votkanın sunumu da çeşitli şekillerde yapılabilir. Shot bardağıyla veya daha büyük bardak ve kadehlerle servis edilebilir. Ayrıca elma ikiye bölünüp içine votka konularak servis edildiğine de rastlayabilirsiniz.