En sevdiğiniz restorandasınız ve şarap listesi önünüze geliyor. Bu liste tek bir sayfadan oluşabileceği gibi, deri kaplı bir kitap kalınlığında da olabilir. Peki bu durumda masanıza nasıl bir şarap seçersiniz?

Öncelikle unutmayın ki, müessesedeki “şarap garsonu” size her zaman rehberlik edebilir. Seçkin bir şarap listesi hazırlayan çoğu restoran, aynı zamanda garsonlarına da seçkin bir eğitim vermektedir.

Garsonlara en çok sipariş edilen şarabı, istediğiniz başlangıçlarla hangi şarabın daha iyi gideceğini ve size ekonomik olarak uyan şarapları sorun.

Şarap listesinde neler yer alır?

İyi hazırlanmış bir şarap listesi, şarabın imalatçısını ve hangi ülkeden geldiğini yazar. Bunun yanında hangi yemeklerle hangi şarabın iyi gideceği, üzüm çeşidi ve bazı tadım test notları da bulunabilir.

Masadaki herkesin şarap seçimi farklı olabilir. Yemek seçimine göre, beyaz-kırmızı veya tatlı-sek olarak çeşitlilik gösterir.

Hem beyaz, hem de kırmızı şaraptan yana olanlar varsa, Chardonnay gibi ağır bir beyaz, hafif kırmızı bir şarap olan Pinot Noir ya da Merlot seçebilirsiniz. Ortalama bir şarap şişesinin (750 ml) 3 kişiye rahatlıkla yeteceğini unutmayın.

Eğer şarabın okunuşundan emin değilseniz ve söyleme cesaretini gösteremiyorsanız, varsa şişe numarasını söyleyebilir ya da seçiminizi garsona işaret edebilirsiniz. Bu sıklıkla rastlanan ve çekinilmemesi gereken bir durumdur.

Karar verildi, peki ya şimdi?

Hazırlanın, seçtiğiniz şarap geliyor. İlk olarak, garsonun açılmamış şişeyi size göstererek bunun sizin sipariş ettiğiniz şarap olup olmadığını doğrulaması gerekir. Çeşidini, üzümünü ve üreticisini kontrol edin.

Şarabın etiketi kontrol edildikten sonra, garson şişeyi açar ve size mantarıyla sunar. Peki şimdi ne olacak? Hollywood filmlerindeki gibi koklamaya gerek yok fakat dibine bakıp tıpanın parçalanmadığından (şişenin doğru koşullarda saklanıp saklanmadığının bir göstergesidir) emin olmanız gerekir.

Daha sonra garson tatmanız için kadehinize az bir miktar şarap koyar. İncelemeye renginden ve berraklığından başlayın. Kahverengimsi veya berrak değil mi? Sadece çok eski şaraplar bu görüntüye sahiptir.

Şimdi şarabı güzelce koklayın. Herhangi bir sirke (oksidasyon işareti) veya küflü tıpa kokusu alıyor musunuz? Eğer tattığınız şarapta bunların hiçbiri yoksa garsonunuza servis konusunda talimat verebilirsiniz.

Taktik: Etiket ve tadım kontrolünün sadece 30 saniye kadar sürmesi gerekir.

Kaynak: rehber.uzmantv.com/restoranda-sarap-nasil-ismarlanir