Rakı, kendine has bir adabı ve kültürü olan bir içkidir.  Rakı içmenin uyulması gereken bir dolu ritüeli vardır. Bu ritüeller, zaman içerisinde oluşan rakı kültürü tarafından oluşturulduğundan bazı durumlarda kişiden kişiye değişiklik gösterir. Rakının buzla mı buzsuz mu içilmesi gerektiği ise bu tartışmaların başında gelir. 

Gazeteci Aydın Boysan, rakıya buz koymanın fevkalade yanlış bir şey olduğunu söylüyor. Boysan’a göre hem rakı, hem de rakının içine katılacak su önceden saatlerce soğutulmalıdır. İçim esnasında da rakı soğuk olmalıdır. Ancak rakıyı soğuk tutmak için buz konulursa zaman içerisinde eriyen buz rakının tadını bozar. 

Yiyecek – İçecek Danışmanı Vefa Zat ise, hem rakının hem de suyun 6 ila 8 derecedeki bir sıcaklıkta tutulması gerektiğini belirtiyor. Ayrıca, içkilerin soğudukça kötü özelliklerini gizlediğini belirten Zat, şayet içilen rakı kalitesizse buzun bunu anlamayı engelleyeceğini söylüyor. 

Sonuç olarak buzla içilen rakının tadının özellikle kadehin sonlarına doğru bozulduğunu söylemek mümkündür. Diğer yandan bu tamamen kişisel bir tercihtir ve rakıyı özellikle soğuk içmek isteyenler buzla da içerler.