Alkollü içkiler, genellikle içildiği gecenin ertesi sabahı ciddi bir baş ağrısı ve mide bulantısı yapmalarıyla meşhurdur. Bu duruma önlem almak için çeşitli önlemler bulunur. Rakı da yüksek alkol oranıyla baş ağrısı yapan içkilerin başında gelir. 

Rakının baş ağrısı yapıp yapmadığı öncelikle alışkanlıkla ilgilidir. Kişinin rakıya alışık ise genelde bir baş ağrısı sorunuyla karşılaşmaz. Çünkü rakı içmeye alışık bir kişi kendi bünyesini tanır ve rakıyı nasıl içmesi gerektiğini bilir. 

Gazeteci Aydın Boysan, rakının acemilerde baş ağrısı yaptığını söylüyor. Uzun süredir rakı içen bir insanda baş ağrısı yapmayacağını söylüyor. Ayrıca yudumu küçük almak gerektiğini, çok büyük yudumlar almamak gerektiğini de ekliyor. 

Rakı, adabı gereği suyla birlikte içilir. Ancak rakıyı içerken su ve rakı miktarındaki dengeyi şaşırmak da baş ağrısına sebep olabilir. Çok hızlı gitmeden, rakı ve su dengeli bir şekilde içildiği sürece herhangi bir baş ağrısı durumuyla karşılaşılmayacağını söylemek mümkündür.

“Aslan sütü” olarak da bilinen rakı, adabıyla, ne çok hızlı ne çok yavaş, başka içkilerle karıştırılmadan ve sakince içildiği sürece genel olarak vücutta herhangi bir olumsuzluk yaratmaz. Ancak her yüksek alkollü içki gibi rakı da hızlı içildiği zaman daha fazla etki eder ve baş ağrısı gibi sonuçlara yol açabilir.