Sağlık için birçok şeyin faydasından bahseden uzmanlardan aynı zamanda plastik ürünlerin de ne kadar zararlı olduğunu ve bu tür ürünlerin kullanılmaması gerektiği konusunda uyarılarda bulunduğunu da hepimiz çok iyi biliyoruz. Ancak ne var ki halen mutfak ürünlerimizi saklamada plastikleri kullanıyoruz, bilinçli ya da bilinçsiz şekilde sağlığımıza zararlar veriyoruz. Hele ki kullanılan naylon poşetlerin bilhassa da sıcak havalarda cıva, kurşun ve kanserojen madde aktarması sağlığımızı olumsuz bir şekilde derinden etkiliyor. Hem sağlığa hem de çevre zararı bulunan naylon poşetleri hayatımızdan çıkarmalıyız…

Birçok ülkede kullanılan naylon poşetler küresel ısınmanın da en büyük sebebi olduğu için naylon poşet kullanımı yerine doğal poşetlerin tercih edilmesi öneriliyor. Bu konuda çalışma yapan uzman kişiler naylon poşetlerin kullanımı azaltmak için eski zamanlarda kullanımı bir hayli yaygın olan fileli poşetleri yeniden günümüze taşıyor. Naylon poşetlerin yüksek ısı ile çözülmesi mütenevvi hastalıkları tetiklemektedir. Naylon poşet yerine pazar torbaları kullanmak ya da fileli torbaları tercih etmek daha sağlıklı ve daha akıllı bir çözümdür.

Günümüzde artan kanser hastalıklarının da sebebi olarak görülen naylon poşetler yerine kullanılacak pazar torbaları, fileli torbalar ya da kumaş çantalar kanser gibi günümüzün amansız hastalıkların yakalanmanızı önleyecektir. Hele ki tercih edilen renkli poşetlerin riski daha büyük. Bu sebeple hayatınızdan naylon poşet kullanmayı çıkartmalı ve naylon poşetleri kesinlikle saklamamalısınız.