Gıdaların yıkama, soyma, doğrama, haşlama ve kızartma gibi ön işlemlerden geçirilip, içine yağ, sos ve salamura gibi gerekli olan malzemelerin eklenmesi ile dondurulup hava sızmayacak şekilde metal kutu ve kavanozlarda saklanması işlemi olan konserve, bir çeşit hazır yiyecek çeşidi olmaktadır. Yemek yapmaya vakit bulamayanlar ya da bekar hayatı yaşayanlar sıklıkla konserve yiyecekleri tercih etmektedir. Bu yiyecekler uzun raf ömrüne de sahip olması ile yemek konusunda bir çeşit alternatif olarak görülür ancak başta hamileler olmak üzere sağlık için son derece zararlıdır…

Yapılan ilmi araştırmalara göre konserve yiyeceklerde bulunan katkı maddeleri nedeniyle gebelikte tüketildiğinde bebeklerin gelişimini önlemektedir. Özellikle de bilinçsiz bir şekilde bekletilen konserveler daha sağlıksız olduğu için konserve yemeklere güvenmemek gerekir. Hamilelerin yanı sıra erkekler tarafından da tüketilen konserve yiyecekler kısırlığa sebep olabiliyor. Konservenin bozulmamasını sağlamak için içine fazla miktarda konulan tuzda böbreklere zarar veriyor.

Konservenin yanlış bekletilmesi ve bekletilirken kabının bir şekilde hasara uğraması sonucu delinmesi ve içine hava sızması konserve yemeğin ölümcül zehirlenmelere yol açmasına sebep olur. Uzmanlar ısrarla konserve yemeği tüketmek isteyenlere cam şişede saklanan konserveleri önermekteler. Ancak konserve tüketirken meme kanserine yakalanma, obezite ve şeker hastası olma riskini göz önünde bulundurun.