Şarap tadımı pek çok şarap sever için yanında peynir olmadan eksik kalacaktır. Mükemmel lezzeti yakalamak için, şarabın yanına peynir seçimi özenle yapılmalı, aromalarının aynı keskinlikte olmasına dikkat edilmeli…

Kırmızı şaraplarla sert, beyaz şaraplarla daha yumuşak tada sahip peynir türleri tercih edilmeli. Çok tuzlu peynirler ile yerli beyaz peynirler ise baskın tatları nedeniyle şarapla birlikte yenmemeli. Cabernet gibi yoğun bir şarabın yanında Kars gravyeri gibi yağlı bir peynir, isli Çerkez peyniri gibi füme tadı yoğun peynirler tavsiye edilir.

Cevizli füme peyniri ve baharatla aroma verilmiş peynir çeşitlerini kırmızı şarapla rahatlıkla tüketebilirsiniz. Yağlı gravyer peyniri ve çörekotlu Abhaz peyniri de kendilerine has tatlarıyla kırmızı şaraba eşlik edebilir.

Genel kurallara karşın şarap-peynir uyumu için öncelik yine damak tadı ve kişisel zevklerdedir. Damak tadınıza uymayan bir peynir yoğunluğu şaraba uygun olsa bile hoşunuza gitmeyecektir.

Şarap için peynir alırken mutlaka deneyin, sevdiğiniz peynirlerle sevdiğiniz şarapları bir araya getirebilir, ideal şarap-peynir ikilinizi deneye yanıla bulabilirsiniz.