Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemiz tam bir balık cenneti. Sayısız balık türünün yılın farklı zamanlarında tüketilebildiği ülkemizde birçok farklı balık çeşidinin tadına varmak mümkün. Ama gerek av yasakları, gerek balıkların farklı dönemlerde yenebilir kıvama gelmeleri sebebiyle hangi mevsimde hangi balığın yendiğini bilmek oldukça önemli. İşte ay ay hangi balığı hangi dönemde yemek gerektiğiyle ilgili bir liste:

Ocak

Uskumru, lüfer, palamut, istavrit lezzetini korur. Kefal ve hamsi tam yağlı durumdadır. Çinekop, kofana, mezgit, tekir ve kırlangıç yaygındır. Barbunya, kılıç ve mercan az da olsa bulunur.

Şubat

Şubatta başlayan kalkan mevsimi, mayıs ayı sonuna kadar devam eder. Tekir bolca bulunur. Uskumru, lüfer, palamut ise yağını kaybetmeye başlar. Gürnüşbalığı ve kefal lezzetlidir.

Mart
Kefal, levrek ve kalkanın en lezzetli zamanıdır. Uskumru çiroz olmaya başlamıştır, tavası ve pilakisi yapılabilir. Gürnüşbalığı fazlaca çıkmaya başlar. Lüfer ve palamut yağını kaybettiğinden, sadece tava ve pilaki yapılmaya elverişlidir. Kofananın ise ızgarası olur. Tekir lezzetlidir.

Nisan

Kalkanın en bol zamanıdır. Mercan, levrek, kılıç ve kırlangıç bolca çıkmaya baslar. Ancak kılıç çok lezzetli değildir. Gürnüşbalığı, kefal, mezgit, tekir ve barbunya çok bulunur. Eşkina bu ayda görülür.

Mayıs

Levrek, barbunya, dil balığı, tekir, kılıç ve iskorpit zevkle yenir. Uskumru, torik, palamut, hamsi ve istavrit yağlarını kaybetmişlerdir. Kefal ise lezzetlidir.

Haziran

Haziranda balık az tutulur. Dip balıkları, yumurtalarını dökmüş olduklarından dağınık gezerler. Bu nedenle balıkçılık açısından verimsiz bir aydır. Tekir, barbunya, mercan, levrek ve eşkina bulunur

Temmuz
Mevsimi başlayan sardalya, ekim ortasına kadar lezzetini sürdürür, istavrit ile uskumru yenilebilir. Tekir ve barbunya lezzetli, kefal ise lezzetsizdir.

Ağustos

Çingene palamutu mevsimi açılır. Sardalyanın en lezzetli zamanıdır. Kılıç ve izmarit çok lezzetlidir.  Kefal lezzetsizdir.

Eylül

Sardalya ve kılıç lezzetlidir. Palamut irileşir, her türlü pişirmeye elverişlidir. İstavrit ve kırlangıç bolca çıkar.

Ekim

Geçici balıkların, yazın Karadeniz’de beslenip, Marmara’ya göçe başladıkları dönemdir. Bu nedenle bol miktarda balık çıkar. Uskumru turfanda olarak kendini gösterir. Lüfer tam lezzetini kazanmıştır, istavrit yağlanmıştır. Palamut bolca çıkar. Tekir, barbunya, kılıç, levrek, mercan, sardunya, eşkina, torik, izmarit bolca bulunur.

Kasım

Uskumrunun en iyi zamanıdır. Torik akışı başlamıştır. Pisinin en lezzetli olduğu aydır. Ekim ayında bol bulunan ve lezzetii olan balıklar kasım ayında da bulunur.

Aralık

Uskumru, lüfer, palamut ve torik yağlı olduklarından her türlü pişirilebilirler. Hamsi lezzetlidir. Tekir bol bulunur.