French press kahve yapmanın en pratik ve geleneksel yollarından biri…

İlk örnekleri 1800’lü yıllarda Fransa’da ortaya çıkmış. Aslında büyük bir cam kupa ve üstten bastırılan bir filtreden oluşuyor. Kahve koyuluyor, su ekleniyor demlenmesi beklendikten sonra kahve dibe çökertiliyor ve kahve hazır.

Ancak pratik olsa da kahvenin miktarı, suyun ısısı ve demlenme süresi gibi dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta var.

Kahvenin Miktarı

Kesinlikle french press için “orta” öğütülmüş kahve kullanın. Kağıt filtreli makineler için öğütülen kahve ince tanecikli olacağı için french press ile istediğiniz kıvamı yakalayamayabilirsiniz. French press’e her fincan kahve için 125 ml su koyun. Suyu kahve fincanıyla koymak (Türk kahvesi fincanı değil) ölçüyü tutturmanızı kolaylaştıracaktır. Her fincan kahve için de 7 gram yani 1 yemek kaşığından bir miktar daha az kahve ekleyin. Kahveyi her zaman sudan önce koymanızda fayda var.

Suyun Kalitesi ve Isısı

French press ile lezzetli bir kahve yapmak için öncelikle iyi bir su kullanmanız gerekir.  Musluk suları çoğu zaman klorlu ve bazı şehirlerde sertliği yüksek olduğu için uygun olmayabilir. Suyu fokurdayana kadar kaynatın ama hemen french press’e koymayın. İçindeki kabarcıkların kaybolmasını bekleyin. Ölçme imkanınız varsa suyun 80 derece olmasını sağlayın. Daha yüksek sıcaklık kahvenin istediğinizden acı olmasına yol açabilir. 

Demlenme Süresi

Kahveyi de ekledikten sonra tahta ya da plastik bir kaşıkla karıştırın. Filtreyi suya değmeyecek şekilde yerleştirin ama suya daldırmayın, 2-4 dakika kadar demlenmesini ve kahvenin dibe çökmesini bekleyin. Daha uzun süre demlenmesi kahvenin acı olmasına neden olabilir. Son olarak filtreyi daha dibe gidemeyeceği yere kadar bastırın. Kahveniz servise hazır!