Malzemeler

  • 250 gram tereyağı veya margarin (oda sıcaklığında yumuşamış),
  • 125 gram toz şeker,
  • 1 çay kaşığı sıvı vanilya,
  • 2 damla limon aroması veya limonun suyu,
  • 1 çay kaşığının ucuyla tuz,
  • 3 su bardağı un,
  • 3 çorba kaşığı kakao,
  • 1 yumurta ve az su.

Hazırlanışı:

Hamurumuzu hazırlamak için yağ ve şekeri mikser yardımıyla çırparak birbirlerine yedirelim. Şeker yağın içerisinde iyice kaybolmalı ve kremsi bir yapı almalı. Kremsi bir yapıya ulaştıktan sonra sıvı vanilyayı, limonu ve tuzu ilave edip karıştırarak çırpmaya devam edelim. Mikseri düşük devire alıp yavaş yavaş unu ilave edelim. Hamur kıvamını almaya başlayınca tezgahımıza aktaralım.
Hamur biraz yumuşak olacaktır, tezgaha azar azar un ilave ederek hamurumuzu 1-2 dakika un ile yoğurup kıvama getirelim. Kıvam bulunca hamurumuzu ikiye bölelim. Bir tanesine kakaomuzu ekleyelim ve kakaonun hamurun içerisine iyice karışmasını yoğurarak sağlayalım.
Hamurlarımızı 1 parmak kalınlığında açalım. Dikkatlice enleri 3-4 cm’lik şeritler halinde keselim. Bir kaseye yumurta ile 1 çorba kaşığı kadar suyu ilave edip karıştıralım. Bu karışım şeritleri birbirlerine yapıştırmamızda yardımcı olacaktır.
Tezgaha bir beyaz şeritten bir kakaolu şeritten yan yana dört tane gelecek şekilde dizelim. Dizerken birleşme yerlerine yumurtamızdan fırça ile sürelim ve yapıştıralım. İlk kat bittikten sonra katın üzerine tekrar yumurta sürelim. Her birleştirme aşamasında yumurta sürerek yapıştırmayı unutmayalım. Ve her farklı katı oluştururken altta kalan kattan farklı başlamayı unutmayalım. Beyaz ile başladıksak diğer katı kakaolu ile başlayalım.
Bu şekilde 4 kat çıkalım ve en son yine bir bıçak yardımıyla hazırladığımız katları 2 -3 cm kalınlığında keselim. Kestiğimiz parçaları yağlı kağıt serili fırın tepsimize dizelim.
175-180 derecede kurabiyelerimizi 10-12 dakika kadar pişirelim. Fırından çıkartırken yumuşak olacaklardır. Acele etmeden tezgahta 15-20 dakika kadar bekletelim. Bekledikten sonra kurabiyelerimiz servise hazırdır.