Barselona, İspanya’nın en büyük şehirlerinden birisi. Aynı zamanda Katalan bölgesinin de başkenti. Barselona, İspanyol ve Katalan mutfaklarını bir arada bulundurduğu eşsiz bir kültüre sahip. İşte Barselona’nın o eşsiz lezzetlerinden birkaçı:

Tapas

Tapas

Tapas aslında başlı başına bir yemek kültürü. Türkiye’de yaygın olarak tercih edilen “meze”lerin bir benzeri olarak tanımlanabilecek tapas, deniz mahsullerinden sebze bazlı mezelere kadar sayısız lezzeti barındıran bir yemek kültürü. 

Paella

Paella

Barselona denilince akla gelen ilk yiyeceklerden biri de paella. Barselona’nın her yerinde kolaylıkla bulabileceğiniz paella, Barselonalıların da en çok tercih ettiği yemekler arasında. Bir çeşit pilav özelliği taşıyor ve içine katılan sonsuz sayıda malzeme çeşidiyle farklı lezzetler sunuyor. Özellikle deniz mahsullerinden yapılmış paella en popüler biçimi.

Sangria

Sangria

Barselona’nın mutfak kültüründen bahsederken sangria’yı es geçmek doğru olmaz. Barselona’nın özdeşleştiği ürünlerden biri olan sangria bir çeşit şarap. Çeşitli meyvelerin şarapla birlikte harmanlanması ve bekletilmesiyle hazırlanıyor. Şarabın mayhoşluğunu meyvelerin tatlılığıyla buluşturan sangria, her türden damağa hitap edebilecek bir içki.

Crema Catalana Tatlısı

Crema Catalana Tatlısı

Tüm dünyada fazlasıyla meşhur olan creme brulee’nin bir benzeri olan crema catalana, Barselona’nın en popüler tatlılarından birisi. Limon, portakal veya tarçınla aromalandırılan bu tatlıyı Barselona’nın her yerinde kolayca bulmanız mümkün.

Deniz mahsulleri

Tam bir liman şehri olan Barselona’da her çeşit deniz mahsulünü bulmanız mümkün. Ana caddelerdeki lokantalardan uzak durduğunuz sürece karşınıza çıkan herhangi bir balık restoranına girebilir ve dilediğiniz deniz mahsulünü sipariş edebilirsiniz. Bunun taze ürünlerle hazırlanmış leziz bir öğün olacağına hiç şüphe yok.